Charles Massonnet Bilim Ödülü bu yıl Prof. Dr. YARDIMCI’ya veriliyor

Charles Massonnet Bilim Ödülü bu yıl Prof. Dr. YARDIMCI’ya veriliyor

Charles Massonnet Ödülü Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından, yapısal çeliğin gelişimine bilimsel ve teknik destek vermiş, ECCS’in bir teknik komitesinde başkan veya sekreter ya da daimi üye olarak çalışmış veya çalışmakta olan seçkin bir bilim insanını takdir etmek amacıyla 1998 yılında ihdas edilmiştir. Ödül, o tarihten itibaren prensip olarak her yıl verilmektedir. Ödüle, 4 Nisan 1996’da vefat eden Prof. Charles Massonnet anısına onun ismi verilmiştir.

ECCS Yönetim Kurulu 16 Nisan 2019 tarihinde Paris’te yaptığı toplantıda, 2019 yılında Charles Massonnet Ödülü’nü Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI TİRYAKİOĞLU’na vermeye karar vermiştir.

Prof. Dr. Nesrin YADIMCI TİRYAKİOĞLU, 2001-2016 yıllar arasında Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2010 ve 2015 yıllarında da Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) Başkanlığı görevlerini yürütmüş, ECCS Teknik İcra Kurulu’na da yıllarca destek vermiştir. Çelik Yapılar konusunda yapmış olduğu çalışmalar ve hizmetleri nedeniyle,  21 Nisan 2010 tarihinde Tuzla Rotary Kulübü tarafından verilen Meslekte Başarı Ödülü’nü almış; 18 Eylül 2015 tarihinde ECCS tarafından bu kuruluşa olağanüstü hizmetleriyle katkıda bulunmuş olanları onurlandırmak amacıyla verilen Gümüş Madalya ile ödüllendirilmişti.  Her iki kuruluşun da ilk kadın başkanlığını yapmış olan Prof. YARDIMCI, Charles Massonnet ödülünü alan ilk kadın akademisyendir.