Öğrencilerimizin Gözünden

Mustafa ABAŞ

Mustafa Abaş

YÜ İnşaat Mühd. Bölümü

4. Sınıf Öğrencisi

2014 senesinde Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Pr. YÖK burslu olarak kazandım. Şu an 2. Sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam etmekteyim.  Okulum ve bölümüm ile ilgili yaşadıklarımı paylaşmadan önce bu bölümü düşünen arkadaşlarıma söylemek istediklerim ; tam anlamı ile size her yeni bir şey öğrendiğinizde heyecan katan, sürekli değişim ve gelişim içerisinde olan, kendiniziçok  farklı alanlarda geliştirme imkanı sunan bir bölüm inşaat mühendisliği. 2 senelik fakülte hayatımda gördüğüm ve çevremdeki sohbetlerden işittiğim kadarı ile çok derinlemesine bir bölüm. 2014  senesinde hazırlık eğitimime başladığımda ciddi  anlamda heyecan duyuyordum çünkü ciddi bir İngilizce eğitimi alacaktım ve bu 1 yıllık eğitim tam anlamı ile beklentimi karşıladı diyebilirim.  Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerine bir dilin temel kolları olan  okuma , yazma , dinleme , dil bilgisi ve konuşma anlamında çok şey katıyor.  Düzenli olarak verilen çalışmalar ; her şeyin açıklanarak ilerlenmesi bu dilde bizleri iyi yerlere getiriyor diyebilirim. Aktif bir hazırlık eğitiminden sonra esas meraklarımın ve heyecanlarımın olduğu fakülte hayatım başladı.  Bölüme ilk başladığımda aklıma takılan temel sorular : ‘ Acaba okul ekstra dil imkanı sunuyor mu ? , ‘ Hocalar gerçekten filmlerdeki gibi sadece derslere girip çıkan ;  öğrencilerle  hiç iletişime girmeyen kişiler mi ? yada ‘ Alacağım eğitim benim için yeterli olacak mı ? ’ gibi sorulardı.  Sırasıyla cevaplamak gerekirse ; Yeditepe Üniversite’si sunduğu kredisiz dil dersleri kapsamında bizlere Rusça , Almanca , Çince, İspanyolca Fransızca gibi dilleri öğrenme fırsatı sunuyor ki bir mühendislik öğrencisi için ekstra dil öğrenmenin ; ileriki yaşamında ona çok büyük artısı olacağı yadsınamaz bir gerçektir. İkinci sorumun cevabı olarak diyebilirim ki bölüm derslerinde ve havuz derslerinde derslerini aldığım tüm hocalarım tam anlamı ile çok yüksek donanıma sahip , öğrencilerle diyalogtan uzaklaşmanın tam aksine öğrenci ile iç içe olup sorularına yardımcı olmaktan asla kaçınmayan , içten ve cana yakın kişilerdir. Bu okula ve bölüme başvuracak arkadaşlarıma bunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim. Eğitim konusuyla ilgili olarak ise , hala cevabını almaya devam ettiğim sorudur, gerek bölüm dersleri gerekse havuz derslerinde Yeditepe Üniversitesi’nin iyi bir eğitim verdiğini düşünüyorum. Bölüm derslerinde öğrendiğimiz bilgilerin  laboratuvarlarda  pekiştirme şansı tanınmakta ; öğrenme kalıcılaştırılmaktadır.İnşaat Mühendisliği Pr. başvuracak arkadaşlarıma diyebilirim ki :Bölüm ve hocalarımız bizleri her türlü mesleki bilgi ve mesleki kültür anlamında doyuracaktır. Yeterki bizler öğrenmeye hevesli olalım. Tüm arkadaşlarıma sınavlarında başarılar dilerim !

asarican

İnş. Müh. Ali Sarıcan

YÜ İnşaat Mühd. Bölümü

2017 Mezunu

Neden Yeditepe Üniversitesi? Neden inşaat mühendisliği? Öncelikle bu yazıyı okuyacak olan herkes gibi benim serüvenim de ilk başta kararsızlık ile başladı. Üniversite sınavlarına hazırlanırken bir amacı olan herkes gibi çok büyük hedeflerle yola çıktım. Gelişen dünyayı ve ülkemiz şartlarını düşündüğümde inşaat alanı benim için fazlasıyla ilgi çeken bir sektördü. Birşeyler başarma olgusu, yaptığın şeyleri günden güne izleyip “İşte bunu ben yaptım.” diyebileceğin bir şeyi  ortaya çıkarma fikri bile beni heyecanlandırıyordu. Üstelik de çalışabileceğim bir çok alan vardı. Ben İstek Uluğbey Fen Lisesi mezunuyum. İstek Okullarında okuyan herkes için yolun devamı Yeditepe Üniversitesi’dir diye bir klişe vardır. Ben bu klişeye kapılanlardan değildim; tam tersine dünya sıralamasında ilk 100’de olan bir üniversiteye giremeyeceksem kesinlikle Yeditepe Üniversite’sinde okumalıyım diyen biriydim. Çünkü Türkiye’de inşaat mühendisliği bölümüne sahip en iyi üniversitelerden biri olduğunu düşünüyordum. Akademik kadrosu oldukça güçlü, öğrencileriyle bir olan ekip çalışmasına sahip ve her türlü teknolojik  imkana sahip olduğunu da düşünürsek benim için Yeditepe biçilmiş bir kaftandı. Dediğim gibi İstek Vakfında liseyi okuduğum için Yeditepe Üniversitesi tanıtımlarına gitmek de oldukça kolay olmuştu. Nitekim üniversite sınavlarından sonra %100 Burslu olarak Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü seçtim. Bu son dönemim ve mezun oluyorum geriye dönüp baktığımda iyi ki yapmışım dediğim bir şey kesinlikle bu üniversiteyi ve bölümü seçmek oldu benim için, tabii ki zorluklar oldu, derslerin çok ağır geldiği dönemler oldu. Fakat bu bölümü ingilizce bitirmiş olmak benim için yurtdışında iş imkanı kapılarını ardına kadar açtı, bunun yanısıra diğer dilleri öğrenmek de Yeditepe’nin sağladığı imkanlar ile çok kolay; kesinlikle bu bölümü seçicek olanlara bu imkanlardan faydalanmalarını tavsiye ederim. Akademik kadroya gelirsek onların bizler istediğimiz sürece her konuda yardımcı olduğunu fazlasıyla deneyimledim, iş hayatına başlamış biri olarak onlardan öğrendiklerimin hayatın her anında ne kadar da yanımda olduğunu gördükçe mutlu oluyorum. Son olarak Yeditepe Üniversitesi’nin sahip olduğu değerler, verdiği eğitim, sunduğu imkanlar ve başarılı olmak isteyen herkes için açtığı yollar ile doğru tercih olduğunu düşünüyorum.  Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim.

ed

İnş. Müh. Elif Daniş

YÜ İnşaat Mühd. Bölümü

2016 Mezunu

Yeditepe Üniversitesi yaptığım en doğru tercihlerden biriydi. Okula başladığınız andan itibaren gerek hocalar ile olan ilişkileriniz, gerekse aldığınız eğitimden doğru üniversiteyi tercih ettiğinizi hissediyorsunuz. Gayet güçlü bir akademik kadroya sahip olan Yeditepe Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çalışabilecek bilgi ve donanıma sahip oluyorsunuz. Aldığım eğitim kadar sosyalliğin, okul içindeki etkinliklerin de önemli olduğunu düşünüyorum ve Yeditepe Üniversitesi’nde gerek okul içindeki yeşil alanları,kafeleri, çamlıkları gerek size sağladığı birçok seminer, kurs, etkinlik; gayet rahat edebileceğiniz, keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok alana sahip. Okulda diğer önemli kısım ise birçok farklı görüşte arkadaşlara sahip olmanız fakat en güzel yanı ise bu farklılıklara kimsenin takılmadığı, herkesin oldukça birbirine uyum sağladığı bir üniversite.Herkesin birbirine saygılı çokça da sevgili olduğu çok sıcak bir okul. Bana kattığı kaliteli eğitimi, samimi dostları ve pek değerli hocalarım için teşekkür ederim Yeditepe Üniversitesi.

ozgecan_oztan

İnş. Müh. Özgecan Öztan

YÜ İnşaat Mühd. Bölümü

2016 Mezunu

2011 yılında giriş yaptığım Yeditepe Üniversitesi Inşaat Mühendisliği Bölümünden 2016 yılının Haziran ayında mezun oldum. Aradan geçen zamana rağmen sınav senesinin stresi, tercih döneminin kafa karışıklıkları hala dün gibi aklımda. Üniversite tercih sürecinde Yeditepe Üniversitesi ilk bakışta yemyeşil kampüsüyle sonrasında da bir mühendislik ögrencisi olarak sahip olduğu geniş laboratuvar imkanları ve güçlü akademik kadrosuyla beni kendine hayran bıraktı. Bunun yanısıra alacağım eğitimin yüzde yüz ingilizce olacak olması ileride yurtdışında almayı planladığım yüksek lisans eğitimi için de çok faydalı olacaktı. Bir senelik hazırlık eğitimimi tamamlayıp, bölüm derslerimi almaya başladığımda bana hem okulumu hem de Inşaat Mühendisliğini daha çok sevdiren hocalarımla tanıştım. O dönemde bana eğlence gibi gelen “Yapı Malzemeleri” ve “Zemin Mekaniği” derslerinin laboratuvarlarında yaptığımız deneylerin, Akçansa Çimentoya ve Karabük Demir Çelik Fabrikasına yaptığımız gezilerin, teoriyle pratiği birleştirme anlamında bana sağladığı faydaları bugün çok daha net bir şekilde anlıyorum. Bunun yanısıra pek çok okulda verilmeyen “Autocad”, “SAP2000” ve “Excel” gibi bilgisayar programlarını öğrenmiş olmak mezun olduktan sonraki ilk iş deneyimimde bana kayda değer bir ayrıcalık kattı. Mühendislik Fakültesinde geçirdiğim dört sene boyunca ders saatlerinin dışında da hem hocalarımıza hem de bölüm asistanlarımıza erişim sağlamamız her zaman mümkündü. Bu sayede derslerde anlayamadığımız ya da kendimizi eksik hissettiğimiz her türlü konuda yardım alma şansı buluyorduk. Bugün bile mezuniyetimin üzerinden sekiz ay geçmiş olmasına rağmen yeni başladığım kariyer yolunda attığım her adımda hocalarımdan akıl alıyor ve destek görüyorum. Sonuç olarak tüm kalbimle söylemek isterim ki geriye dönüp baktıgımda bu okulda geçirdiğim beş sene hem akademik hem sosyal anlamda kendime yaptığım en kıymetli yatırımdı. Bende emeği geçip, kendimi bu okulun bir parçası gibi hissettiren herkese müteşekkirim. Umarım siz de benim gibi Yeditepe ailesine katılıp bu kaliteli eğitimi alma ve güzel deneyimleri yaşama şansı elde edersiniz.

oatasalar

İnş. Müh. Oğuzhan Ataşalar

YÜ İnşaat Mühd. Bölümü

2015 Mezunu

Merhaba arkadaşlar,

Tercih listemde Yeditepe Üniversitesi’nin ilk sırada yer almasının nedeni; ablamın bu okulda okuyor olması, sıcak arkadaşlık ortamı, harika kampus hayatı beni zaten Yeditepe ye çeken en önemli faktörlerden. Bunların sonunda en etkili olan ise, lise 3. sınıftayken katıldığım Yeditepe Anadolu tanıtımda Ayşegül hanımla tanışmamdır. Kafamda ki saçma sapan düşüncelerden kurtarıp belki de bugün ki hayatımın başlangıcını yapmam da emeği büyüktür.

2010 yılında LYSsınavından sonra Yeditepe Üniversitesi inşaat bölümünü burslu kazandım. İngilizcemin yetersiz oluşundan dolayı 1 sene hazırlık okudum ve fakülteye başladım. Lisedeyken sizlerin de duyduğu gibi, yok hocalar seninle muhatap olmaz, yok seninle ilgilenmezler, yok yüzüne bile bakmazlar. Tüm bu saydıklarımın tabu olduğu üniversitedir YEDİTEPE. Sadece kendi bölümüm için değil, işimin düştüğü bütün hocalardan benzer tepkileri aldım.Bu yüzden üniversite hayatım inşaat bölümü olarak bir arada aile olarak geçti. Buradan Bütün hocalarıma teker teker teşekkür ederim.

Hazırlık biter bitmez rektörlükte asistan olarak çalışmaya başladım bunun karşılığında yurt, servis, yemek bursu alabiliyorsunuz. Bizim okulun en güzel yanlarından birisi de öğrenci kulüpleri! IAESTE kulübüyle Avrupa’nın birçok ülkesini gezme imkânım oldu ve bu sayede birçok arkadaş edimdim. 2.sınıfın yazında staj için Dubai ye gittim. Bu tercihimde tabi ki İngilizce eğitim almamız çok önemli rol oynadı. Dubai de önemli tecrübeler ve referanslar edindim. Yaklaşık olarak 3. sınıftayken şantiyede iş buldum ve saha mühendisi pozisyonunda çalışmaya başladım. Eğitimle beraber uygulamayı götürebilirseniz sizin için çok yararlı olacaktır. Şuan en büyük pişmanlıklarımdan birisi erasmus programına katılmamaktır. Okulun sağladığı o kadar çok imkân varken değerlendirmediğim içim gerçekten çok pişman olabilirsiniz. Herkesin tatması gereken bir tecrübe.

Evet okul bitti, iş nereden bulacağız vs.… Bu streslerin hiç birini ben yaşamadım ve çevremdeki birçok arkadaşımda okul biter bitmez ya işe girdiler yada yurt dışında eğitimlerine devam ettiler. Ben şuan 2. sınıfta  staj yaptığım MNG Zemtaş firmasında Suudi Arabistan’ın Jeddah kentinde çalışıyorum. Üzerimde emeği olan herkese teşekkür ederim. Saygılarımla.